יזמות בדיגיטל

יזמות בדיגיטל

יזמות דיגיטלית היא ניצול של כלים טכנולוגיים לשם יצירת או הגדלת רווחים. בעידן שבו הטכנולוגיה הולכת ומתפתחת באופן מסחרר, יותר ויותר בעלי עסקים מנצלים פלטפורמות דיגיטליות על מנת להרחיב את קהלי היעד שלהם, לשפר את חוויית המשתמשים, לשפר אחוזי המרה ולהגדיל את רווחיהם. באופן דומה, גם יזמים שאינם בעלי עסק יכולים לעשות שימוש באפשרויות של פרסום בגוגל ושיווק באינטרנט על מנת לייצר לעצמם הכנסה עיקרית או משלימה.

יזמות דיגיטלית כאפיק משלים לעסק קיים

ניקח למשל חנות פיזית למכירת מוצרי אפייה, שנפתחה לפני שלושים שנה ומשרתת מספר גדול אך קבוע של לקוחות נאמנים, משקיעה באפיקי פרסום רגילים כגון מודעות בעיתונים או תשדירי רדיו ונהנית מהכנסה ממוצעת סבירה. אחד הדברים הבסיסיים שכבר לא ניתן לדמיין את החיים בלעדיו הוא אתר אינטרנט, לא בהכרח מושקע או מפורט, אבל לכל הפחות כזה שניתן למצוא בחיפוש של מוצרי אפייה בגוגל.

בפני בעלי החנות ניצבות כיום שלל אפשרויות להשתמש בכלים שלא היו קיימים בעבר: עמוד פייסבוק עסקי, למשל, שדרכו ניתן לקדם מוצרים חדשים שהגיעו לחנות, לפרסם תכנים מעניינים לקהל עוקבים ואף להציע הנחות או הטבות למי שיגיע באופן פיזי לחנות. שימוש מושכל ברשתות חברתיות נוספות, כגון אינסטגרם או פינטרסט, יכול להביא לחשיפת החנות בפני לקוחות פוטנציאליים נוספים, ובשלב הבא ניתן גם להקים חנות וירטואלית שתאפשר ללקוחות לרכוש מוצרים באמצעות האינטרנט ולקבלם על ידי שליח או הדואר, ובהמשך אולי אפילו אפליקציה לסמארטפונים.

זאת ועוד – בעזרת כלים הזמינים באינטרנט לכל דורש, חלקם אפילו ללא תשלום, בעל החנות למוצרי האפייה יכול גם לעקוב אחר המתחרים שלו, לראות כיצד הם מבצעים פעולות דיגיטליות שונות ולהתחרות בהם בעזרת אופטימיזציה של האתר, מחקר מילות מפתח, יצירת תוכן איכותי ובעל ערך ועוד. באמצעות עבודה נכונה, אתר האינטרנט של החנות יכול להגיע למקום גבוה ברשימת התוצאות בגוגל, כך שבפעם הבאה שגולש כלשהו יקיש “משטח סילפט למקרונים”, הוא מיד ימצא את התוכן המתאים, אפשרות לקנייה מקוונת או את כתובת החנות.

יזמות דיגיטלית כמקור הכנסה משלים או עיקרי

גם אדם שאין לו עסק עצמאי יכול לנצל את האינטרנט והאפשרויות הגלומות בה על מנת לייצר לעצמו הכנסה, ממש כפי שאדם שעובד כשכיר יכול להפוך ליזם דיגיטלי בעצמו ולהרוויח כסף בדרכים שונות.

כתיבת בלוג, למשל, יכולה להכניס לכיסו של הכותב כמה שקלים מדי חודש באמצעות שיתופי פעולה עם חברות מסחריות (למשל, בלוג בישול יכול לפרסם מתכונים שבהם נעשה שימוש בפסטה של חברה כלשהי), מכירת שטחי פרסום שבהם יופיעו באנרים או תכניות שותפים שבמסגרתן יקבל אחוזים מסוימים מסך העסקה של גולשים שלחצו על באנר בבלוג שלו ולאחר מכן רכשו מוצר.

טרנד לוהט נוסף בישראל הוא מסחר באיביי, באמצעותו כל אדם יכול להציע למכירה פריטים שכבר אינו זקוק להם, ובמקום להשליכם לפח האשפה – לשלוח אותם ללקוחות בחו”ל. פיתוח של הקונספט הזה יביא את היזמים לעסק דיגיטלי של ממש, במסגרתו גם יקבלו הזמנות ויבצעו תהליכי ייבוא או ייצוא – וכל זאת בהשקעה של מספר שעות ביום ומבלי לזוז מהכורסה בבית.

דוגמה אחרת היא עליית קרנו של מימון ההמונים: יזם המעוניין לגייס מימון לשם פיתוח מוצר או הקמת עסק כבר אינו צריך לפנות אל הבנקים או לקחת הלוואות ממקורות חוץ בנקאיים. כל שעליו לעשות הוא לפתוח קמפיין מימון המונים ולגייס את ההון הדרוש מקהל הגולשים. למשל, אדם שרוצה להוציא לאור ספר יכול להתחיל למכור אותו עוד בטרם יצא לאור, ומי שרוצה לפתוח מסעדה יכול להציע הטבות למי שישתתף בעלויות ההקמה כבר עכשיו.

דוגמאות נוספות ליזמות דיגיטלית הן סטארטאפים רבים שהחלו כרעיון למוצר שאינו קיים בשוק, אולם בעזרת תכנון נכון, אורך רוח והשקעה בפעילות נבונה הפכו ממיזמים לחברות ואף נמכרו ויצרו רווחים גדולים ליזמים שמאחוריהם. אפליקציית WAZE הישראלית, למשל, היא אחת מהן.

שיווק באינטרנט יתרונות

איך הופכים להיות יזמים דיגיטליים?

יזמות דיגיטלית מתחילה ברעיון מוצלח. יש לבדוק האם כבר קיים רעיון כזה, ואם כן אז מי הם המתחרים, מהם המאפיינים המבדילים את הרעיון החדש ממוצרים או שירותים קיימים, והאם כדאי להשקיע משאבי זמן ומאמץ בהפיכת הרעיון למודל עסקי.

בהמשך יש לבנות תכנית עבודה מסודרת ויסודית, המורכבת מחזון, מטרות, יעדים ומהלכים אופרטיביים לאורך זמן. כמו כן יש להגדיר תקציב, שבתלות בערוצי השיווק השונים אינו חייב להיות גדול.

אם בוחרים לשכור את שירותיהם של אנשי מקצוע מנוסים, כגון כותבי תוכן, מעצבים גרפיים, בוני אתרים ואנשי קידום אתרים אורגני, יש לעשות זאת תוך שימת לב לאיכותם ותחום המומחיות שלהם.

והדבר החשוב ביותר בדרך להגשמת החזון הוא מחויבות. יזמות דיגיטלית אינה תהליך פשוט או חד פעמי, אלא דורשת סבלנות, אמונה וכוח רצון. בעזרת שילוב של כל אלה, הבנה מסוימת ביתרונות והחסרונות של האפיקים הדיגיטליים המגוונים רתימתם לטובת הרעיון באופן שקול ואפקטיבי, כל אחד יכול להפוך להיות יזם דיגיטלי מצליח.

לסיום אנא סגור